DB Electrical ECC-6262A Beacon Compatible with/Replacement for Arrowhead 6262A, Ecco 6220A, 6260A, 6262A, Star Headlight & Lantern 204MVL110, Truck-Lite 92563 Tractors
★★★★★ 5.0 47 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by zorgbegrip.nl
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
**Verify the part fits before purchasing**Specs:Description: BeaconAmps: 0.470Certifications: SAE J845, CE, R10, UL, IP66/67, RoHSColor: AmberFPM: Pulse 8FPM Rate: 70Height: 124mm/4.882"Intensity: UnadjustableLight Profile: LowLighting: LEDMounting: 2 Hole FlangeReplaceable Light Source: FalseSAE Light Class: 3Voltage Input High: 80Voltage Input Low: 12Width: 3.858"/98mmReplaces OEM Numbers:Arrowhead: 6262AEcco: 6220A, 6260A, 6262AStar Headlight & Lantern: 204MVL110Truck-Lite: 92563
  • Specs: Beacon, Amps: 0.470, Certifications: SAE J845, CE, R10, UL, IP66/67, RoHS, Color: Amber, FPM: Pulse 8, FPM Rate: 70, Height: 124mm/4.882", Intensity: Unadjustable, Light Profile: Low, Lighting: LED, Mounting: 2 Hole Flange, Replaceable Light Source: False, SAE Light Class: 3, Voltage Input High: 80, Voltage Input Low: 12, Width: 3.858"/98mm
  • Replaces OEM Numbers: Arrowhead: 6262A, Ecco: 6220A, 6260A, 6262A, Star Headlight & Lantern: 204MVL110, Truck-Lite: 92563
  • 100% New Aftermarket Beacon built to meet OEM specifications
Brand DB Electrical
Wattage 37.6 watts
Lens Color Amber
Item Weight 11.4 ounces
Manufacturer DB Electrical
Special Feature Waterproof
Assembly Required No
Item model number ECC-6262A
Auto Part Position Rear
Product Dimensions 4 x 6 x 3 inches
Vehicle Service Type Truck
Item dimensions L x W x H 4 x 6 x 3 inches
Specific Uses For Product Head Lights
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
47 ratings | 19 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (42)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (5)